1.3.1.Prava obalne drzave
Prava obalne drzave uredjena su clankom 56. Konvencije koji u svom jednom dijelu glasi:
U iskljucivom gospodarskom pojasu obalna drzava ima:
a) suverena prava radi istrazivanja i iskorištavanja, ocuvanja i gospodarenja zivim i nezivim prirodnim bogatstvima voda nad morskim dnom i onima morskog dna i podzemlja mora, te u pogledu drugih djelatnosti radi ekonomskog istrazivanja i iskorištavanja pojasa, kao što je proizvodnja energije korištenjem vode, struja i vjetrova;
b) jurisdikciju na temelju relevantnih odredaba ove Konvencije za:
i) podizanje i upotrebu umjetnih otoka i naprava;
ii) znanstveno istrazivanje mora
iii) zaštitu i ocuvanje morskog okoliša
Osim ovih, obalna drzava uziva i ostala prava. Ipak, najvaznije pravo obalne drzave u podrucju gospodarskog pojasa je iskljucivo pravo ribolova. Ovo pravo, medjutim, nije bez iznimaka. Ukoliko postoji višak ribljeg fonda obalna drzava duzna je zainteresiranim drzavama omoguciti izlov tog viška pod odredjenim uvjetima. U pogledu jurisdikcije na podizanje umjetnih otoka i drugih naprava obalna drzava moze ustanoviti zonu sigurnosti oko otoka i naprava u širini od najviše 500 metara. Obalna drzava, medjutim, ne smije umjetne otoke i naprave podizati u podrucjima gdje bi ometali medjunarodnu plovidbu.
1.3.2. Prava i duznosti drugih drzava
Druge drzave u tudjem gospodarskom pojasu uzivaju pravo slobode plovidbe, prelijetanja, polaganja podmorskih kabela i cjevovoda. Ova prava druge drzave koriste u smislu kako su ona utvrdjena u otvorenom moru. Ipak, u praksi, uzivanje ovih prava na podrucju tudjeg gospodarskog pojasa ponešto se razlikuje od onih na otvorenom moru. Naime, bez obzira što obalna drzava ne smije ometati prolazak stranih brodova, ona ima pravo nadzora nad njima i u slucajevima kršenja medjunarodnih ili nacionalnih propisa ima ih pravo kazniti. Jednako tako svi strani brodovi duzni su poštivati propise u pogledu onecišcenja okoliša, te su duzni poštivati zone sigurnosti koje obalna drzava proglasi oko umjetnih otoka ili naprava koje postoje u gospodarskom pojasu.
2. Pravna osnova proglašenja gospodarskog pojasa Republike Hrvatske
Pravnu osnovu za proglašenje svog gospodarskog pojasa Republika Hrvatska ima u Konvenciji UN-a o pravu mora i Pomorskom zakoniku, kojeg je Republika Hrvatska donijela 27. sijecnja 1994. godine, a koji je izradjen u skladu s Konvencijom. Konvencija UN o pravu mora definira i objašnjava sadrzaj gospodarskog pojasa u Dijelu V. Konvencije, clanci 55-75. Clanak 55. pod naslovom Posebni pravni rezim gospodarskog pojasa glasi:
Clanak 55.
Gospodarski pojas je podrucje izvan teritorijalnog mora, podvrgnuto posebnom pravnom rezimu ustanovljenom u ovom Dijelu, na temelju kojega su prava i jurisdikcija obalne drzave i prava i slobode drugih drzava uredjeni relevantnim odredbama ove Konvencije.
Dio Pomorskog zakonika koji regulira pitanje gospodarskog pojasa jesu cl. 33-42. Evo najvaznijih od njih.
Clanak 33.
Gospodarski pojas Republike Hrvatske obuhvaca morske prostore od vanjske granice teritorijalnog mora u smjeru pucine do njegove vanjske granice dopuštene opcim medjunarodnim pravom.
Clanak 34.
U svojem gospodarskom pojasu Republika Hrvatska ostvaruje suverena prava radi:
a) istrazivanja i iskorištavanja, ocuvanja i gospodarenja zivim i nezivim prirodnim bogatstvima.
b) proizvodnje energije korištenjem mora, morskih struja i vjetrova
Clanak 35.
Ovlaštena tijela Republike Hrvatske imaju pravo i duznost poduzimati sve potrebne mjere radi ostvarivanja suverenih prava istrazivanja, iskorištavanja, zaštite, ocuvanja i gospodarenja zivim morskim bogatstvima u gospodarskome pojasu Republike Hrvatske, ukljucujuci pregled, inspekciju, uzapcenje stranoga broda i sudske postupke. O uzapcenju ili zadrzavanju stranoga broda i o izrecenim kaznama odmah se obavještava, diplomatskim putem, drzava zastave broda.
No, da bi ove i druge odredbe o gospodarskom pojasu stupile na snagu potrebno je da Hrvatski Sabor donese odluku o proglašenju gospodarskog pojasa. O tome, u dijelu trinaestom Zakonika, pod naslovom: “Ovlaštenja, prijelazne i završne odredbe”, nalazi se i clanak 1042:
Clanak 1042.
Sabor Republike Hrvatske donosi odluku o proglašavanju gospodarskoga pojasa Republike Hrvatske.
Odredbe clanka 33. do clanka 42. ovoga Zakona primjenjivat ce se kad Sabor Republike Hrvatske donese odluku iz stavka 1. ovoga clanka.
2.1. Odluka o proširenju jurisdikcije Republike Hrvatske na Jadranskom moru
Republika Hrvatska nije proglasila pravi gospodarski pojas. U ljeto 2003. godine pokrenuta je inicijativa hrvatske Vlade da se krene u proglašenje gospodarskog pojasa. Medjutim, zbog medjunarodnog pritiska i prilicno nespretnog djelovanja same Vlade na sjednici Hrvatskog sabora 3. listopada 2003. proglašeni su neki "sadrzaji iskljucivog gospodarskog pojasa" i proklamiran "Zašticeni ekološko-ribolovni pojas Republike Hrvatske" (ZERP). Ipak donošenje ZERP-a znacajno je zbog tada predstojece Ministarske konferencije odrzane 25. i 26. studenog 2003. u Veneciji gdje se raspravljalo o odrzivom ribolovu u Sredozemlju. Donijeta je i Deklaracija o odrzivom razvoju ribolova u Sredozemnom moru. Za Hrvatsku je znacajan tekst Deklaracije u kojem se navodi:
Smatramo da bi, bez ulazenja u suverena prava drzava i u suglasnosti s relevantnim medjunarodnim pravom, trebalo detaljnije ispitati nacine stvaranja zašticenih ribolovnih pojaseva uzimajuci u obzir postojece presedane, radi uskladjenog i regionalnog pristupa koji bi odgovarao potrebama ribarstva na koje se odnosi, a zasnovano na dijalogu i koordinaciji. Radi napretka u tome smjeru, drzave Sredozemlja suradjivat ce na odgovarajucoj razini.
Lako se moze uociti vaznost donošenja ZERP-a, jer se ovom deklaracijom svako daljnje stvaranje zašticenih ribolovnih pojaseva ogranicava predvidjenim dijalogom, koordinacijom te regionalnim pristupom. Hrvatska je ZERP donijela 22 dana prije Konferencije, pa na taj nacin spada u postojece presedane, koji ce se uzimati u obzir - kako stoji u tekstu Deklaracije.
Primjena Zašticenog ekološkog-ribolovnog pojasa pocela je 3. listopada 2004. godine, tocno godinu dana od Odluke Hrvatskog sabora. Tekst Odluke je objavljen u Narodnim novinama Republike Hrvatske, br. 157/03. Izdvojit cu dijelove Odluke koje smatram kljucnim za razumijevanje.
Kao pretpostavka za dugorocno odrzivo i racionalno gospodarenje zivim morskim bogatstvima i za odgovarajucu zaštitu morskog okoliša Jadranskog mora, u skladu s Dijelom V. Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora iz 1982., a na temelju clanka 1042. Pomorskog zakonika:
1. Hrvatski sabor ovime proglašava sadrzaje iskljucivoga gospodarskog pojasa koji se odnose na suverena prava istrazivanja i iskorištavanja, ocuvanja i gospodarenja zivim prirodnim bogatstvima voda izvan vanjske granice teritorijalnog mora, te jurisdikciju glede znanstvenog istrazivanja mora i zaštite i ocuvanja morskog okoliša, cime se s današnjim danom uspostavlja zašticeni ekološko-ribolovni pojas Republike Hrvatske.
2. Hrvatski sabor pridrzava pravo da po potrebi proglasi i ostale sadrzaje iz Glave IV. Pomorskog zakonika, a u skladu s Konvencijom Ujedinjenih naroda o pravu mora.
3. Primjena pravnog rezima zašticenoga ekološko-ribolovnog pojasa Republike Hrvatske zapocet ce dvanaest mjeseci nakon njegovog uspostavljanja. S istim danom zapocet ce i primjena clanka 33., 34. stavka 1. tocka a, clanka 35., 41. i 42. Pomorskog zakonika – Glava IV. Gospodarski pojas. Razdoblje do pocetka primjene rezima posluzit ce za pripremu provedbenih mehanizama, te za moguce sklapanje sporazuma i aranzmana sa zainteresiranim drzavama i Europskom zajednicom.
4. Ne dirajuci u suverena prava i jurisdikciju Republike Hrvatske, ovako zašticeni ekološko-ribolovni pojas Republike Hrvatske ostaje morski prostor u kojem sve drzave uzivaju medjunarodnim pravom zajamcene slobode plovidbe, preleta, polaganja podmorskih kablova i cjevovoda i druge medjunarodnopravno dopuštene uporabe mora.
5. Zašticeni ekološko-ribolovni pojas Republike Hrvatske obuhvaca morski prostor od vanjske granice teritorijalnoga mora u smjeru pucine do njegove vanjske granice dopuštene opcim medjunarodnim pravom. Vanjske granice zašticenoga ekološko-ribolovnog pojasa Republike Hrvatske utvrdit ce se medjunarodnim ugovorima o razgranicenju s drzavama cije obale leze sucelice ili bocno u odnosu na hrvatsku obalu.
Ovim dokumentom Republika Hrvatska proglasila je suverena prava u pogledu ribolova i zaštite okoliša. Osim tih prava, u dokumentu se spominje i pravo istrazivanja, a spominje se još iskorištavanje i gospodarenje zivim prirodnim bogatstvima voda izvan vanjske granice teritorijalnog mora. Upotrebom tih termina prelaze se okviri ekološko-ribolovnog pojasa i na taj nacin priblizava se definiciji gospodarskog pojasa. U Odluci o proširenju jurisdikcije odredjene su i granice ekološko-ribolovnog pojasa koje se poklapaju sa granicama gospodarskog pojasa. Stoga se opravdano postavlja pitanje zašto se nije proglasio pravi gospodarski pojas. Posebno zato što je gospodarski pojas institut koji ima medjunarodnu pravnu zaštitu za razliku od ekološko-ribolovnog
pojasa koji se ne spominje u Konvenciji Un-a o pravu mora. Dakle, Zašticeni ekološko-ribolovni pojas sadrzi sva prava predvidjena rezimom gospodarskog pojasa, osim proizvodnje energije korištenjem mora morskih struja i vjetrova te iskljucivo pravo i jurisdikciju pri podizanju umjetnih otoka, uredjaja i naprava. Sabor je ipak sebi pridrzao pravo da, u slucaju potrebe, normira i te sadrzaje. U skladu s gore navedenim Hrvatski sabor 8. prosinca 2004. donosi novi Pomorski zakonik u kojem se više ne spominje Zašticeni ribolovno-ekološki pojas vec se hrvatsko proširenje jurisdikcije na Jadranskom moru sada i sluzbeno naziva gospodarski pojas. Odredbe o gospodarskom pojasu nalaze se u clancima 32-41. U dijelu dvanaestom Zakonika, pod naslovom Ovlaštenja, prijelazne i završne odredbe u clanku 1018. regulirano je da se sadrzaji gospodarskog pojasa primjenjuju od pocetka primjene Odluke o proširenju jurisdikcije Republike Hrvatske na Jadranskom moru. Sadrzaji gospodarskog pojasa koji se navode u novom Pomorskom zakoniku jednaki su sadrzajima iz Zašticenog ekološko-ribolovnog pojasa. Clanak 1018. Pomorskog zakonika glasi:
Clanak 1018.
(1) Odredbe clanka 32., clanka 33. stavka 1. tocke a), clanka 33. stavka 2., clanaka 34., 40. i 41. ovoga Zakonika primjenjuju se danom pocetka primjene Odluke Hrvatskog sabora o proširenju jurisdikcije Republike Hrvatske na Jadranskom moru (»Narodne novine«, br. 157/03. i 77/04.) kojom je uspostavljen zašticeni ekološko-ribolovni pojas Republike Hrvatske.
(2) Odredbe clanka 33. stavak 1. tocke b), clanaka 35., 36., 37., 38. i 39. ovoga Zakonika pocet ce se primjenjivati kad Hrvatski sabor proglasi ostale sadrzaje iskljucivoga gospodarskog pojasa u skladu s Konvencijom o pravu mora.
Takodjer je bitno da je sluzbenom glasilu Ujedinjenih naroda, koji objavljuje drzavne odluke, objavljeno kako je Hrvatska proglasila iskljucivi gospodarski pojas s jasno definiranim sadrzajima ekološkog i ribolovnog dijela. Hrvatska je uvrštena i u tablicu zemalja koje su proglasile gospodarski pojas.
3. Razgranicenje Republike Hrvatske s drugim drzavama po pitanju gospodarskog pojasa
Jadransko more je malo more. Površina mu je 138 595 km2 zajedno s otocima. Ukupna duzina iznosi 470 nautickih milja, a prosjecna širina 86 milja. Prema tome niti jedna drzava koja ima izlaz na Jadransko more nece moci ostvariti punu širinu gospodarskog pojasa od 200 nautickih milja. Bez obzira na to, veliki je interes za ostvarivanje prevlasti na Jadranskom moru zbog prirodnih bogatstava koje ono posjeduje. Odredjivanje morskih granica u Jadranskom moru otezan je i cinjenicom što je nakon raspada SFRJ broj drzava koje imaju izlaz na Jadransko more povecan na šest. Slovenija i Bosna i Hercegovina svojim teritorijalnim vodama ne dodiruju otvoreno more pa stoga i nemaju pravo na vlastiti gospodarski pojas, a s Albanijom Republika Hrvatska zbog udaljenosti nema dodirnih tocaka na moru. Iako Slovenija, kako je vec navedeno, nema pravo na svoj gospodarski pojas, ipak nastoji izboriti što povoljniji polozaj na Jadranu i to na štetu Hrvatske. Zbog toga je vazno objasniti i slovenske stavove i zahtjeve kad se govori o razgranicenju s drugim drzavama po pitanju gospodarskog pojasa. Što se tice Italije i Srbije i Crne Gore, s njima valja postici sporazume kojima ce se zadovoljiti interesi svih strana, radi daljnje suradnje na zaštiti i ocuvanju Jadranskog mora.
3.1. Razgranicenje s Italijom
Izmedju Hrvatske i Italije vrijedi – u skladu s odredbama o sukcesiji – sporazum o razgranicenju epikontinentalnog pojasa potpisan u Rimu 8. sijecnja 1970. godine izmedju vlada Italije i bivše Jugoslavije. Izmedju Italije i bivše Jugoslavije epikontinentalni pojas je podijeljen po nacelu ekvidistancije ili crte sredine.
Kod odredjivanja vanjske granice gospodarskog pojasa Republike Hrvatske u odnosu na Republiku Italiju, znacajan je clanak 74. tocke 1. i 4. Konvencije UN-a o pravu mora koja glasi:
Clanak 74.
Razgranicenje iskljucive gospodarske zone izmedju drzava cije se obale dodiruju ili su sucelice
1. Razgranicenje iskljucivog gospodarskog pojasa izmedju drzava cije obale leze sucelice ili medjusobno granice ostvaruje se sporazumom na temelju medjunarodnog prava, koka je ono navedeno u clanku 38. Statuta Medjunarodnog suda, radi postizanja pravicnog rješenja.
4. Kada izmedju zainteresiranih drzava postoji sporazum koji je na snazi, razgranicenje iskljucivog gospodarskog pojasa uredjuje se u skladu s odredbama tog sporazuma.
Ovdje postoji opasnost da dodje do nesklada izmedju potrebe za pravicnim rješenjem i postojeceg sporazuma. Naime, jedna od zainteresiranih strana moze postaviti pitanje pravicnosti postojeceg sporazuma što pak dodatno komplicira donošenje konacnog rješenja. Ipak, sama Konvencija, a i cjelokupno medjunarodno pravo uvijek daje prednost trenutno vazecem sporazumu, ugovoru ili dogovoru izmedju suprotstavljenih strana. Treba takodjer reci kako termin postojeci sporazum ne znaci da postoji konkretan sporazum o razgranicenju gospodarskih pojaseva, jer onda ne bi bilo potrebe takav sporazum, u daljnjem tekstu tocke 4. clanka 74. Konvencije, niti spominjati. U skladu sa svim ovim, moze se zakljuciti kako razgranicenje izmedju Republike Hrvatske i Republike Italije po pitanju gospodarskog pojasa treba riješiti u skladu sa sporazumom o epikontinentalnom pojasu koji je na snazi. To znaci da bi vanjska granica gospodarskog pojasa Republike Hrvatske bila do vanjske granice epikontinentalnog pojasa (dakle po nacelu crte sredine).
Republika Hrvatska proglasila je Zašticenu ekološko-ribolovnu zonu (ZERP) koja u svojoj biti predstavlja nekakav blazi oblik gospodarskog pojasa. Nakon mnogobrojnih prosvjednih nota prema Hrvatskoj i medjunarodnoj zajednici u svezi s tim potezom Hrvatske i Italija je poduzela konkretan korak po tom pitanju. Proglasila je svoj ekološki pojas koji seze do vanjske granice epikontinentalnog pojasa u skladu sa vazecim sporazumom s Hrvatskom. Logican potez Italije koji odgovara i Hrvatskoj jer na taj nacin Italija pokazuje suglasnost s nacelom crte sredine po pitanju razgranicenja gospodarskih pojaseva s Hrvatskom. Ne treba, ipak, iskljuciti mogucnost ili cak vjerojatnost da ce doci do spora kada pocnu pregovori oko donošenja konacnog rješenja.
Evo izvatka iz jedne presude Medjunarodnog suda pravde o ovom pitanju: Premda su instituti epikontinentalnog pojasa i gospodarskoga pojasa razliciti i odvojeni, prava koja gospodarski pojas sadrzi u pogledu morskoga dna tog pojasa odredjena su pozivanjem na rezim propisan za epikontinentalni pojas. Iako moze postojati epikontinentalni pojas u podrucju u kojemu nema gospodarskog pojasa, ne moze postojati gospodarski pojas gdje nema odgovarajuceg epikontinentalnog pojasa.
Dakle, nije moguca situacija u kojoj bi se gospodarski pojas jedne drzave protezao preko epikontinentalnog pojasa druge drzave, jer bi došlo do sukoba suverenih prava drzava.
3.2. Razgranicenje sa Srbijom i Crnom Gorom
Za razliku od kopnenih granica, morske granice izmedju republika bivše Jugoslavije nisu bile povucene. Tako je bivšim republikama sa izlazom na more, nakon raspada SFRJ, preostalo da se dogovore oko granica na moru. U svezi s morskom granicom izmedju Hrvatske i SiCG najviše spora se vodi oko hrvatskog poluotoka Prevlake. Spor je nastao zbog neosnovanih